Στα χνάρια του Ρήγα Βελεστινλή ο 18ος Ρήγειος Δρόμος

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη για άλλη μια χρονιά ο 18ος Ρήγειος δρόμος στο Δήμο Ρήγα Φεραίου που με τη μεγάλη συμμετοχή ατόμων από όλα τα διαμερίσματα του δήμου, αλλά και από άλλες περιοχές τόσο εντός Μαγνησίας όσο και εκτός, αποτέλεσαν μια ευχάριστη νότα στην αρχή πλέον του χειμώνα.

Συμμετείχαν άτομα ηλικίας από νήπια έως και 74 ετών, οι οποίοι είτε προέρχονταν από Γυμναστικούς – Αθλητικούς Συλλόγους είτε επρόκειτο για μεμονωμένους αθλητές.

Ο Ρήγειος Δρόμος περιελάμβανε συνολικά 5 διαδρομές με εκκίνηση από σημεία του Βελεστίνου, και συγκεκριμένα η πρώτη από το 1ο Νηπιαγωγείο Βελεστίνου, η δεύτερη από τον Ανδριάντα του Ρήγα Βελεστινλή, η τρίτη από την Υπέρεια Κρήνη ενώ η τέταρτη και πέμπτη διαδρομή από το Δημαρχείο στο Βελεστίνο με τερματισμό όλων έμπροσθεν του Δημαρχείου. Οι διαδρομές είχαν τα εξής μέτρα:
1η 200 μ.
2η 400 μ.
3η 1800 μ.
4η 2000 μ.
5η 10000μ.
Ο 18ος Ρήγειος Δρόμος ήταν μία συνδιοργάνωση του Δήμου Ρήγα Φεραίου, της Περιφέρειας Θεσσαλίας, του Γυμναστικού Συλλόγου Βελεστίνου, του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου και των Φίλων Νέων Αγίου Γεωργίου.
O Αντιδήμαρχος Ρήγα Φεραίου, κ. Πρίντζος Νίκος δήλωσε «Φέτος ο Ρήγειος Δρόμος συνέπεσε με την επέτειο των 220 χρόνων από το θάνατο του Ρήγα Βελεστινλή και η διαδρομή είχε συμβολικό χαρακτήρα. Μας τιμά ιδιαίτερα η μεγάλη συμμετοχή αθλητών από περιοχές τόσο εντός του νομού μας όσο και άλλων νομών πουν κάθε χρόνο αυξάνονται. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και πολλά συγχαρητήρια σε όσους εθελοντικά προσέφεραν τις υπηρεσίες τους και σε όσους αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν στις διαδρομές, στέλνοντας το μήνυμα ότι ο αθλητισμός είναι υγεία, είναι ζωή. ».

Νικητές σύμφωνα με τις κατηγορίες ήταν οι εξής:
200μ. ΜΙΚΤΑ
1. Τσελεπής Απόστολος, Γ.Σ Βελεστίνου
2. Σαββανάκη Κατερίνα, Γ.Σ Βελεστίνου
3. Τσιμπουκλή Κλειώ, Γ.Σ Βελεστίνου
3. Γκόμας Κων/νος, Γ.Σ Βελεστίνου
400μ. ΜΙΚΤΑ
1. Μπαμίχας Αθανάσιος, Γ.Σ Βελεστίνου
2. Κεχαγιά Εβελίνα, ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ
3. Λιάμτσα Παρασκευή, Γ.Σ Βελεστίνου

1800μ.
ΑΓΟΡΙΑ
1. Γεωργούλας Βασίλειος, Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ,6,52
2. Καλόγηρος Δημήτριος, Γ.Σ Βελεστίνου, 6,60
3. Κουβάτας Νικόλαος, Γ.Σ Βελεστίνου, 7,01

ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1. Μπακοστεργίου Σοφία, Γ.Σ Βελεστίνου 7,15
2. Νέμτσα Γεωργία, Γ.Σ Βελεστίνου, 7,27
3. Μετοχαράκη Αναστασία, Γ.Σ Βελεστίνου, 7,30

2000μ.
ΑΓΟΡΙΑ
1. Μπασκίνης Δημήτριος, ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ, 7,25
2. ΔΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ, ΑΟ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ, 7,38
3. Κασάπογλου Γεωώργιος, Γ.Σ Βελεστίνου, 7,46
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1. Πατσέα Μαρία, Γ.Σ. Αλμυρού, 9,25
2. Αγροκώστα Χρύσα, Γ.Σ Βελεστίνου, 9,35
2.Βιδούρη Ελένη, ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ, 9,35

ΑΝΔΡΕΣ-10000μ.
1η Κατηγορία 16-19
1. Τσάτσης Σταύρος του Ιωάννη, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 38,38
2. Ακρίβος Γιάννος του Χαρίλαου, ΑΟ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ, 40,37
3. ΜΑΜΟΥΡΈΛΗς Γιώργος του Ευαγγέλου, ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ, 45,57
2η Κατηγορία 20-29
1. Σαράντης Μιχάλης του Αποστόλου, 38,37
2. Χαχούδης Ιωάννης του Γεωργίου, ΑΟ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ,39,44
3. Ορφανός Νίκος του Δημητρίου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 42,31
3η Κατηγορία 30-39
1. Κουτσουμπές Απόστολος του Κωνσταντίνου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 40,6
2. Κουρτίδης Δημήτριος του Στεργίου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 40,44
3. Νάνος Αντώνης του Ιωάννη, 41,39
4η Κατηγορία 40-49
1. Γιωτόπουλος Γεώργιος του Ιωάννη, Σ.Τραχίνα, 40,32
2. Μπράτσος Κωβσταντίνος του Χρήστου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ,42,5
3. Κόκκινος Στέφανος του Βασιλείου, ΣΔΥ Καρδίτσας, 42,13
5η Κατηγορία 50-59
1. Καλαντζής Γεώργιος του Ευαγγέλου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ,39,21
2. Μόσιος Νίκος του Γεωργίου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 41,42
3. Πατήθρας Γιώργος του Θωμά,42,37
6η Κατηγορία 60+
1. Βουρλογιάννης Αργύρης του Ιωάννη, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 41,43
2. Παπαχρήστος Λεωνίδας, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ,50,48
3. Άκερμαν Μιχάλης του Δανιήλ, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 58,13

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
2η Κατηγορία, 20-29
1. Βέργου Αικατερίνη του Δημητρίου, ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ, 51,28
3η Κατηγορία, 30-39
1. Ελευθερίου Βίκυ του Ιωάννη, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ ,41,15
2. Καρατζιά Κατερίνα του Γεωργίου, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 43,51
3. Λίντζου Ματίνα του Ιωάννη, 53,18
4η Κατηγορία, 40-49
1. Μυλωνά Ευδοξία του Ηλία, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ,50,9
2. Παπαρούπα Βασιλική του Παντελή, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 56,19
3. Πους (Putz) Κατερίνα , ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 56,30
5η Κατηγορία, 50-59
1. Παπαχρήστου Ευαγγελία του Φωκίωνος, ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ, 55,6
2. Αφεντούλη Γιώτα του Αθανασίου, 58,18
3. Ευαγγελοπούλου Καίτη του Βασιλείου, ΣΔΥ Κατερίνης, 58,39

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΝΔΡΩΝ
1. Σαράντης Μιχάλης, 38,37
2. Τσάτσης Σταύρος, 38,38
3. Κλαντζής Γιώργος,39,21

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1. Ελευθερίου Βίκυ, Σ.Δ.Υ.Βόλου 41,15
2. Καρατζιά Κατερίνα, Σ.Δ.Υ.Βόλου 43,51
3. Μυλωνά Ευδοξία, Σ.Δ.Υ.Βόλου, 50,9
4.
Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν μετάλλια και κύπελλα οι:
ΔΗΜΑΡΧΟΣ: Νασίκας Δημήτριος
ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ: Πρίντζος Νικόλαος
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ: Παπαϊωάννου Τριαντάφυλλος
ΠΡΟΕΔΡΟΣ, ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Παπατόλιας Γεώργιος, Κολοκοτρώνης Χρήστος& Χατζής Γιώργος
ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ Ν.Π.ΔΗΜΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ: Παπανικολάου-Χατζοπούλου Βασιλική
ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΕΥΑΡΦ: Κορώνας Ιωάννης
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Πασσιάς Ελευθέριος
ΥΠΟΔΙΟΙΚΗΤΗΣ Α.Τ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Κοίλιας Κωνσταντίνος
ΠΡΟΕΔΡΟΣ Σ.Δ.Υ.ΒΟΛΟΥ: Κυριαζής Κωνσταντίνος
ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Μπούρα Μαρία
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΕΝΟΔΙΑ»: Κόκκας Δημήτριος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΤΩΝ: Μπομπότης Κωνσταντίνος
ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Γκαρέλιας Στέργιος

ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μουσικό Βαγόνι
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΕΙΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΕΙΤΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΗΤΑΝ:
1) Σ.Δ.Υ. ΒΟΛΟΥ
2) Σ.Δ.Υ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
3) Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ
4) Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
5) Σ.Δ.Υ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
6) Σ.Δ.Υ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
7) Σ.Δ.Υ ΛΑΜΙΑΣ
8) Ε. ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
9) Σ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ
10) Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
11) Α.Ο. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
12) ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ «ΑΤΛΑΣ» ΒΟΛΟΥ
13) Α.Σ. ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ
14) Σ.ΦΙΛΩΝ ΔΑΣΟΥΣ ΚΟΥΡΙ ΑΛΜΥΡΟΥ
15) Σ.Δ.Υ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
16) Σ.Δ.Υ ΤΡΑΧΙΝΑ
17) ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΕΝΟΔΙΑ» ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ

Στη διοργάνωση της εκδήλωσης συνέβαλλαν εθελοντικά οι κάτωθι:
1. Μπούρα Μαρία
2. Καλαμπακιώτη Μαλάμω
3. Βαϊόπουλος Θανάσης
4. Μπασμπανέλου Ελένη
5. Μπασμπανέλου Αθανασία
6. Καλόγηρος Γιώργος
7. Πασσιά Ευγενία
8. Γεωργαλιού Γιασεμή
9. Βουτσά Νεκταρία
10. Τσακίρη Νικολέτα
11. Μπασμπανέλου Μαίρη
12. Βιολντζή Δήμητρα
13. Γκαρέλιας Στέργιος
14. Αλεξίου Γιώργος
15. Χατζής Γιώργος
16. Κολοκοτρώνης Χρήστος
17. Παπατόλιας Γιώργος
18. Μετοχαράκης Δημήτριος
19. Λιάμτσας Γιάννης
20. Πολίτης Λουκάς
21. Χολέβα Χριστίνα
22. Μίγας Απόστολος
23. Πρίντζος Θανάσης
24. Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Μαγνησίας
25. Μαρίνος Αντώνης
26. Συμπεθέρης Βασίλειος
27. Παπαϊωάννου Γιώργος
28. Γούσης Χρήστος
29.Γούσης Κώστας

Επίσης, πολύτιμη η βοήθεια του Α.Τ. Βελεστίνου και του Διοικητή, κ. Στέφανου Καρκάλη, καθώς υπήρχε αστυνομικό προσωπικό καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα, του Δ/τή του 304ΠΕΒ Σχη κ. Γεώργιου Ουρουμίδη, για την προσφορά στη σήμανση της διαδρομής, του Υπλ/γου Σιδηρόπουλου Νικόλαου, του Κέντρου Υγείας Βελεστίνου και του Προσωπικού του Προγράμματος «ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ».